Autocad programı son dönemlerin en popüler programları arasındadır. Her işletme, her birey, her çalışan için uygun bir program olması nedeniyle de oldukça yaygındır. Autocad, tasarımların veya tasarım taslaklarının manuel olarak çizimine son veren, bilgisayar üzerinde çizim yaptığımız bu teknolojinin vücut bulmuş haldir.

Autocad programı bilgisayar destekli şekilde çizim yapmayı sağlayan ve büyük oranda kolaylık ve hız kazandırmış olan bir programdır. Autocad programı her türlü işletim sistemi olan bilgisayara kolaylıkla kurulabilme özelliğine sahip, hata payını da her zaman en aza hatta sıfıra indiren bir programdır.

Autocad programı çizilen tasarımı üç boyutlu olarak enine boyuna çizilmesini sağlayan, oldukça gerçekçi bir görünüm oluşturan bir programdır. Birtakım simülasyonları desteklediği için de oldukça gerçeğe uygun ve performansı iyi en çok kullanılan çizim programlarındandır.

Autocad ile bilgisayar destekli modelleme kursuna talep neden fazladır?

Öncelikle autocad programı genel anlamda yaygın bir programdır. En küçük işletmeden en büyük işletmeye, eğitimin hemen her seviyesinde kolayca kullanılan programdır. İlk kullanılma nedenlerinden birisi programın işletim sistemi ne olursa olsun uyum sağlıyor olmasıdır.

Bu sebeple de sıkça başvurulan bir programdır. Autocad programının çok yaygın kullanılmasının diğer bir sebebi de çizim açısından büyük kolaylık sağlamaktadır. Kusursuz çizimler yapmak, hata oranını sıfıra indirerek çizimler yapmak için autocad programı tam anlamıyla bu beklentileri tamamen karşılamaktadır.

Dolayısıyla da autocad programına çokça talep olmaktadır. Programa olan ihtiyaçtan doğan talep de autocad ile bilgisayar destekli modelleme kurslarıdır. Autocad programını kullanabiliyor olmak tüm bu kolaylıklardan rahatça faydalanmayı da beraberinde getirmektedir.

Gerek iş alanında gerekse eğitim dönemlerinde bu programa hakim olmak kişiye birçok artı katacağından her geçen gün autocad ile bilgisayar destekli modelleme kurslarına olan başvuru artmaya devam etmektedir. Çizim programlarının en temeli olan autocad ile bilgisayar destekli modellemenin kurslarına olan talebin fazla olmasının başka bir sebebi de programın kullanışının oldukça kolay olmasıdır.

Programı öğrenmek uzun süreler almaz ve kolay olmasının yanı sıra da artık herkesin ihtiyaç duyduğu bir program olması nedeniyle de çok talep edilmektedir.

Autocad ile bilgisayar destekli modelleme eğitimi nereden alınırsa daha faydalı olmaktadır?

Herhangi bir eğitimde olduğu gibi bu eğitim de her zaman en iyi eğitmen tercihi ile başlamaktadır. İyi ve doğru bir eğitmen tercih etmek autocad eğitimi için oldukça iyi bir başlangıçtır. İşinde uzman ve kendini kanıtlamış eğitmen tercih etmek önemlidir.

Alanında iyi, bunu da belgelerle destekleyen ve aynı zamanda daha önceki öğrencilerinden alınan geri dönütler ile de belli bir yer edinmiş olan bir eğitmen bu eğitimde kursiyere büyük katkı sağlayacaktır. Tabi ki diğer bir etmen de kişinin kendisidir.

Kişi sadece eğitmene güvenerek bu eğitime başvurmamalıdır. Kurs bittikten sonra da, kurs anında da her zaman aktif olmaya dikkat etmeli ve bu programı aktif biçimde kullanıyor olmak önemlidir. Herhangi öğrenilen bir şeyin kullanılmadıkça unutulması ile benzer bir durumdur.

Bu yüzden sadece eğitmene ve kursa bağlı kalmayıp teorik bilgilere ek olarak bolca pratik yapmak büyük fayda sağlayacaktır.

Autocad ile bilgisayar destekli modelleme eğitiminin hedefleri nelerdir?

Autocad ile bilgisayar destekli modelleme eğitiminin en temel hedefi bu alanda bilgili bireyler yetiştirmektir.

Başta mimarlık, güzel sanatlar, tasarım, mühendislik bölümü öğrencilerine mezun olduklarında iş hayatına bir adım daha önde başlamalarına yardımcı olmak ve aranan özelliklere sahip olmalarını sağlamak bu kursun hedeflerindendir. Ya da farklı alanlarda eğitim alan öğrencilerin freelance olarak çalışacakları yeni bir alan yaratmak başlıca hedefler arasındadır.

Bu eğitim programında kursiyerlere üç boyutlu animasyonlara kadar birçok çalışma yaptırarak eğitim içeriğinin çizim yapma ile sınırlı kalmamasını sağlamak için büyük özen gösterilmektedir. Aynı zamanda autocad ile bilgisayar destekli modelleme kurslarında yapılan uygulamalar projeler üzerinde de uygulanarak hem birer projede görev alma, hem de programı uygulama ile pekiştirme şansı vermektedir.

Bu kursta sadece görsel anlamda çizim değil photoshop programı da öğretilerek kursiyerleri bu alanda tamamen her ayrıntısına dikkat ederek daha donanımlı hale getirmek en önemli hedeflerden birkaçıdır. Bunlara ek olarak da bu kurs sayesinde tasarımcılar yaptıkları projelerdeki çizimleri her açıdan doğru yaparak hata riskini ve hatadan doğacak olan fazla maliyet riskini de ortadan kaldırmış olacaklardır.

Autocad ile bilgisayar destekli modelleme kursu katılımcı profili nedir?

Bu eğitime öncelikle mimarlık, tasarım, mühendislik gibi autocadin çok kullanıldığı ve gerekli olduğu bölümlerde eğitim gören öğrenciler kolayca katılabilmektedirler.

Bunların dışında da kendini bu alanda ilerletmek isteyen, yaratıcılık yeteneğine sahip olan, bu bölümlerle ilgisi olmasa dahi bu alana ilgi duyan herkes bu programa kolayca katılabilmektedirler.

Ayrıca bu kurs sayesinde yeni iş alanı ortaya çıktığından dolayı da bu alanda çalışmak isteyen, bu gibi daha çok görsellik barındıran alanlara ilgi duyan herkes autocad ile bilgisayar destekli modelleme kurslarına istedikleri şekilde katılım gösterebilmektedirler.

Autocad ile bilgisayar destekli modelleme kurslarının kazandırdığı sertifikasyonlar ve beceriler nelerdir?

Kurs süresi boyunca ortalama %70-80 kadar devam eden kursiyerlere kursa katılım belgesi verilmektedir. Bunun dışında da eğer kişi kurs döneminde veya kurs bitiminde yapılan sınavlardan kursun belirlediği bir puanın üzerinde alabiliyorsa kursiyere başarı sertifikası da verilmektedir. Ve son olarak da kurs döneminde yapılan projeleri bitirip teslim etmek de başarı sertifikalarını destekleyen bir durumdur.

Alınan bu sertifikasyonların özellikle iş hayatında büyük faydası bulunmaktadır. Sertifikasyon dışında da birçok beceri kazandıran bu kurslar son dönemlerde gitgide artan bir talep almaya devam etmektedir. Kişisel anlamda da analitik düşünme becerileri, sayısal ve görsel hafıza yetenekleri kazandırmaktadır.

Autocad ile bilgisayar destekli modelleme kursu istihdam alanları ve kariyer seçenekleri nelerdir?

Autocad programı öğrenmek sadece ilgili alanlara hitap eden bir durum değildir. Bu programı bilen kişi farklı bir bölümde eğitim alsa da bu programdan yararlanabilmektedir. Bu nedenle de pek çok istihdam alanı bulunan bir sektördür.

Kurs sonucunda kişiler isterse serbest çalışabilmektedirler. Veya iç mimarlık bürolarında, peyzaj mimarlıkları bürolarında, tasarımcılık alanında, otomotiv sektöründe ve daha birçok alanda çalışmak mümkündür. Kurs bitiminde kursiyerler birçok unvan alarak o alanda uzman konumuna ulaşma şansına sahiptirler.

Autocad uzmanı, görselleştirme uzmanı, bilgisayar destekli görselleştirme uzmanı, çizim teknisyeni, tekniker ve bunun gibi daha pek çok unvan almak bu kurs sayesinde mümkündür. Bu sayede iş hayatında bu unvanlara uyumlu sektörlerde, bu unvanlara uyumlu pozisyonlarda çalışabilmektedirler. Bu da autocad ile bilgisayar destekli modelleme kurslarının kursiyerlere katkılarından en önemlilerindendir.

Teknolojinin her geçen gün gelişmesi ile de bu program da oldukça talep görmekte ve artık ihtiyaç haline gelmesi sebebiyle de her alandaki kişiler tarafından tercih edilmektedir.