AutoCAD programı yaygın olarak kullanılan bir tür çizim programıdır. Bu programı genellikle mimarlar ve mühendisler kullanır. İki ve üç boyutlu projelendirme yapılabilir ve CAD tabanlı yazılım olarak nitelendiriliyor. Kurs profesyonellerden alınmalı çünkü yanlış çizimin sonucu istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

AutoCAD

Bilgisayar destekli tasarım programı olarak karşımıza geçen AutoCAD, ilk olarak 1980 yıllarının başında ortaya çıktı. Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir firma olan Aurodesk firması tarafından geliştirilen program, teknik resim çizmek için tasarlanmıştır.

Çizim mantığı olarak vektör tabanını kullanmakta ve tüm dünya da yaygın olarak kullanılan bir programdır. Çizim yapma noktasında oldukça önemli bir noktada olan AutoCAD, bu popülerliğini iki geniş meslek grubundan alıyor. Mimarlar ve mühendisler tarafından yaygın olarak kullanılan bu program ile çok detaylı ve birebir ölçülü çizimler yapılabiliyor.

AutoCAD, kullanıcıya iki ve üç boyutlu tasarım yapmanın önünü açan bir çizim programıdır. Kullanıcılar bu bilgisayar destekli tasarım programını kullanarak, çalışma alanlarına bağlı olarak farklı projelerin çizimini yapabilir. Bir makine parçası çizebilir, dekorasyon yapılacak odanın tasarımını çizerek daha planlamanızı ona göre yapabilirsiniz.

Kullanıcılarına esnek ve özelleştirilebilen tasarım imkanı sunan teknik çizim programı, bu sayede diğer programlarına göre daha kolay çizim imkanı sunar. Bunun yanında gelişmiş yazılımları da destekleyerek, darbe ve yüke maruz kalacak tasarımların analizini ve simülasyonlarını da yapabilmenizi sağlar. Kullanıcılar bu programı kullanarak, tasarladıkları ürünlerin mukavemet analizlerini de yapabilirler. Analiz sonucunda istemedikleri sonucu aldıklarında gerekli düzenlemeleri yerine getirebilirler. Simülasyonların yardımı ile bu alanlar güçlendirilir ve en düşük malzeme ile en yüksek dayanıklılık hedeflenebilir.

Teknik Resim Programları Nerelerde Hangi Mesleklerde Kullanılıyor?

AutoCAD

AutoCAD tasarım programının yaygın olarak kullanılması, işe alım şartlarından biri haline gelmesine neden oluyor. Mühendisler, mimarlar, teknik ressamlar ve teknikerler tarafından bir çok alanda kullanılıyor. Bu program sayesinde mimarlar projelerini birebir çizebiliyor, makine mühendisleri istedikleri parçaları başka bir mühendise gösterebiliyor. Mekanizma çizimleri ya da parça çizimleri yapılarak üretimi gerçekleştiriliyor.

AutoCAD program sayesinde makine sektöründe, mühendisler arasında ki iletişim çok daha anlaşılabilir oldu. Arada ortak dil olmasa bile, çizim programı sayesinde tüm sorunlar giderildi. Bu sayede mühendisler arasında ki iletişim ve yanlış anlaşılma ihtimali düşürülerek, ürünlerin kalitesi arttırıldı.

Sadece makine mühendisleri değil elektrik ve elektronik mühendisleri pano, devre gibi çizimlerini çizebiliyorlar. İnşaat mühendisleri, mobilya dekorasyon sektörü gibi bölümler de çok sık bir şekilde AutoCAD programını kullanıyorlar. Programla yapabileceğiniz her türlü çizim ile tasarımı daha iyi görebilir, eksiklerini belirleyebilir ve üretimini yaptırmak için kullanabilirsiniz.

Endüstriyel tasarımcı olarak bir telefon tasarlamak istediğinizi düşünelim. Bu noktada kullanabileceğiniz bir çok program karşınıza çıkıyor. Buna rağmen bunlar arasında ki en yaygın olan AutoCAD programı olacaktır. Bu programı bilen başka biri çizimi çok daha iyi anlayabilir ve kafasında kurgulayabilir.

Kusursuza Yakın Sonuç İçin Çizim Gerekli!

Autocad

Bu program sayesinde ürünün çizimini yaparken tüm eksikleri görebilirsiniz. Bu durum da ürünü kusursuza yaklaştırmakta en iyi yardımcınız haline gelmenizi sağlayacak. Fabrikaya ürünün üretilmesi için gönderimde bulunduğunuz da ise, orada yer alan mühendis istediğiniz şeyi tam olarak anlayabilecek.

Elektrik ve elektronik alanında kullanılan çizim programının bir diğer kullanım alanı ise karmaşık bir hal alma ihtimali olan elektrik projeleri. Akım yolu şemaları gibi bir çok şemayı çizebilir, binaların ya da panoların tasarımlarını kolaylıkla ve anlaşılabilir bir şekilde oluşturabilirsiniz.

Mobilya dekorasyon alanının da aktif olarak kullanılır. Uzun yıllardır insanlık hayatında olan mobilya sektörü, çizim programı sayesinde günümüzde standart üretime hiç olmadığı kadar yaklaştı. Kullanılan çizim programı sayesinde ürünler hem standartlaştır hem de geliştirme imkanının önü hiç olmadığı kadar açıldı. Teknik resim çizimi sayesinde detaylandırmalar yapılıyor ve hiçbir detay atlanmıyor.

Bir diğer önemli sektör ise mimarlık ve inşaat. Bu sektörde, yapılacak inşaatın projelendirmesinde aktif olarak AutoCAD programı kullanılıyor. Projenin kaç katlı olacağı, kaç metrekare olacağı, arazinin üzerinde nasıl inşa edileceği, iç kısımlarının ayrıntılı detayları, elektrik, su gibi şebeke planlamaları bu programda çiziminde belirtilir. Bu sayede yapılan bina, planlı ve düzenli bir şekilde yapılır. Bir çok projenin temelini oluşturan bu program sayesinde, sadece bir sektörde değil bir çok sektörde hata oranının düşmesini sağlamakta. Bu yüzden bahsettiğimiz sektörlerde yaygın olarak kullanılıyor.

SmartPro AutoCAD Kursu ile Neler Yapabilirim ?

AutoCAD

Bu kurs doğru yerden öğrenildiği zaman, kurs sahibine bir çok unvan kazandırıyor. Kurs mezunları isterlerse serbest çalışabilir, isterlerse bir iş yerine girerek iç mimarlık bürolarında, peyzaj mimarlıkları bürolarında, tasarımcılık alanında, otomotiv sektöründe, gerekli ek bilgiler sonrasında makine teknik resim bürolarında ve daha birçok alanda çalışmak mümkündür.

AutoCAD uzmanı, görselleştirme uzmanı, bilgisayar destekli görselleştirme uzmanı, çizim teknisyeni, tekniker ve bunun gibi daha pek çok unvan almak SmartPro AutoCAD kursu sayesinde mümkündür. Bu kurs sayesinde iş dünyasında bu unvanları şart koyan uyumlu sektörlerde çalışma imkanı yakalayabilirsiniz.

SmartPro eğitiminde AutoCAD programı en detaylı şekilde anlatılmaktadır. Bununla beraber kurs öğrencilerine üç boyutlu animasyonlara kadar birçok çalışma yaptırılıyor, bu sayede eğitim içeriğinin çizim yapma ile sınırlı kalmamasını sağlanarak, öğrencilere farklı yetiler kazandırılıyor. AutoCAD ile bilgisayar destekli modelleme üstün körü anlatılmadığı için öğrenciler, bir çok projeler üzerinde uygulama yaparak, konuyu daha iyi anlamaları sağlanmaktadır.

Burada en dikkat edilmesi gereken diğer nokta ise, AutoCAD programının çok geniş ve önemli bir program olması. Doğru öğrenilmediği takdirde uygulamada ya da sonrasında bir çok kötü sonuç ortaya çıkabilir. Bu durumda yalnızca işinizi değil başka hayatları da etkileyebilir. Bu yüzden öğrencilerin, alanlarında profesyonel kişiler tarafından öğrenim görmeleri, sonrasında da işe girerek kendi alanlarında uzmanlaşmaları gerekmektedir.