Asude Yavuz ile Söyleşi

İlk önce Smartprodan önceki hayatına değinmek isterim.

-Küçükken ne olmak isterdin? Neler ilgini çekerdi?

Küçükken avukat olmak isterdim. Sonra laborant oldum. Sonra mühendis oldum. Net bir isteğim yoktu aslında.

-Peki hangi üniversiteden mezun oldun? Seçtiğin bölüm idealin miydi yoksa puanının yettiği yere göre mi tercih yaptın? Ve aldığın bu eğitim seni tatmin etti mi?

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Mühendislik Fakültesinden mezun oldum. Jeofizik mühendisiydim. İdealim olan bir bölümdü mühendislik okumak beni çok mutlu etti. Vizyonumu genişletti.

-Peki Smartprodan eğitim almaya nasıl karar verdin?

Üniversitedeyken 11 proje yaptım. Üniversitedeki hocalarım üniversitede asistan olarak kalmam için ısrara ettiler. Ama üniversitede kadro açılması süreci sıkıntılı olduğu için tercih etmedim. 1 sene gibi bir süre boyunca işsiz kaldım. Bu süreçte böyle bir eğitim almak gibi bir düşüncem yoktu. Fakat işsiz kalınca daha farklı neler yapabilirim diye düşünmeye başladım. İlk önce başka yerlerden aradılar fakat sonrasında Smartpro Bilgisayar Akademisi’ne geldim. Ama kesinlikle iyi ki buraya gelmişim dedim.

-Eğitimin içeriği nasıldı? Seni geliştiren ve tatmin eden bir süreç miydi?

Burada ERP (Kurumsal Kaynak Planlama) Eğitimi aldım. Evet benim için oldukça tatmin edici bir süreçti.

– Eğitmeninle iletişimin nasıldı?

Ali Topacık eğitmenimiz işimizde de kullanabildiğimiz ve bizim fark yaratmamızı sağlayan birçok ipucu ve püf nokta öğretti. Ufkumuzu genişletti diyebilirim.

Ertan Er eğitmenimizden aldığımız eğitim mesela; kafamızda algoritma mantığını oturttu, önce bilgisayar gibi düşüneceğiz derdi ve bu benimsenmeden bir sonraki konuya geçmedi. Bunu sınıftaki herkes için yaptı. Bizim bütün hocalarımızla aramız iyiydi diyebilirim.

-Ne zaman mezun oldun? Aldığın eğitimden sonrasındaki süreç nasıl gelişti? Sana ne gibi katkıları oldu?

Eylül’de mezun oldum fakat biz burada eğitim almaya devam ederken,  Smartpro Bilgisayar Akademisi İnsan Kaynakları tarafından benimle birlikte birçok öğrencinin özgeçmişi şirketlere gönderilmişti. Mülakatlara çağrıldık. Sonrasında da bir yazılım şirketinde 5 kişi  staja başladık. Staj sonrası bana orada iş teklif ettiler. Burada bir süre çalıştım ve daha sonra  buradaki işimden  ayrılarak, sektörde çok iyi bir konuma sahip  olan Chip Computer’de işe başladım. Bir işten ayrıldım ve ertesi sabah diğer işe başlamıştım. Yani süreç benim için sıkıntılı olmadı.

– Mezun olmadan önce hangi sınavlara girdin, hangi sertifikaları aldın?

Microsoft’tan SQL Veri Tabanı Uzmanlığı  sertifikası ve M.E.B. onaylı Kurumsal Kaynak Planlama Ve Veri Analizi Sertifikası aldım.

-Şu anda nerede çalışıyorsun? Kariyer hedeflerine yakın hissediyor musun?

Şu an Chip Computer’de çalışıyorum. Logo’nun bayilikleri var, Logo’dan sonraki zannediyorum en büyük ödüllü kurumlardan biri.

Bizim alanımızda ilk önce Destek Uzmanı olarak başlıyorsunuz. Ben şu an destek uzmanı olarak çalışıyorum. Sonrasında Proje’ye geçiyorsunuz. Projeye geçtiğiniz zaman; mesela e-arşive mi geçilecek, bununla ilgili süreç yönetimini siz yapıyorsunuz. Birçok süreç hakkında söz hakkı sahibi oluyorsunuz. İlerde hedefim Proje departmanında yer almak.

-Miktar sorulmaz ama aldığın maaş seni mutlu ediyor mu? :D

Şirketimde mutluyum ve evet aldığım ücret beni tatmin ediyor.

SON SORU :  Son olarak; Eğitim sürecinde olanlara mezun öğrencimiz olarak tavsiyelerin neler olur? (neler tavsiye edersin) Ders çalışma tekniği oluşturdun mu bunun gibi başka ne önerebilirsin?

Eğitim sürecinde olan insanlara şöyle diyebilirim, en azından ben öyle yapıyordum. Bizim ders çalışmadığımız gün sayısı bir elin parmaklarını geçmezdi. Hala öyle geceleri de ders çalışıyoruz. Emek verilmeli, her işin başı emek.