Android

Akıllı telefonların hayatımızdaki ağırlığı gün geçtikçe artıyor. Teknolojinin gelişmesiyle akıllı telefonların bize sunduğu hizmetler de gelişiyor. Sosyal paylaşım uygulamaları, e-ticaret, iletişim, mobil oyun ve daha birçok alanda akıllı telefonları kullanıyoruz. Android ve iOS, akıllı telefon kullanıcılarının yakından bildiği iki kavram. Dünyada en çok tercih edilen mobil platformlardan biri olan Android nedir, ne işe yarar? Android’e yeni gelenler arasında mısınız? Bu yazı tam size göre. Öyleyse şimdi bu soruyu cevaplayalım: Android nedir?

İşletim Sistemi

Android bir telefon veya uygulama değil, Linux’u temel alan bir işletim sistemi. Ne olduğu hakkında hiçbir fikrin olmayanlar için basit bir tanımla başlayabiliriz. En basit tanımıyla Linux en yaygın sunucular ve masaüstü bilgisayarlarda bulunan bir işletim sistemidir. Android, sahip olduğu birçok değişiklik nedeniyle Linux’un bir sürümü olmaktan çok uzaklaştı. Şimdilik onu yalnızca “Linux temelli” olarak adlandırıyoruz.

Android, telefonumuzun işlevlerinin ve uygulamalarının yaşadığı yer olan mobil cihazlar düşünülerek tasarlanmış bir işletim sistemidir. Cihazınızın ekranında gördüğünüz her şey işletim sisteminin bir parçasıdır. Bir arama, kısa mesaj veya e-posta aldığınızda, işletim sistemi bu
bilgileri işler ve okunabilir bir biçimde koyar. Bu açıdan, bir işletim sistemini, kullanıcı ile akıllı telefon arasında kurulan bağ olarak adlandırabiliriz.

Android işletim sistemi, genellikle kod adlarına sahip olan özelliklerde ve işlemlerde önemli atlamalar anlamına gelen çeşitli sürüm numaralarına bölünmüştür. Yani, birisinin Android, Lollipop, Marshmallow, Nougat, Oreo veya Pie sözcüklerini söylediğini duyarsanız bui cihazınızda sahip olabileceğiniz Android sürümünün adıdır. Bu sürümlerde birçok özellik geliştirilmiş olabilir. Modern akıllı telefonlar ve tabletlerin çoğu Android 8.x Oreo veya Android 9 Pie’ye sahiptir. Android 9 Pie ise bu yıl özellikle yeni “amiral gemisi” ve “orta seviye” modellerde yaygındır. Akıllı telefon sektöründeki baş döndürücü hızdaki gelişmeler sonunda, Android 5.x veya daha eski bir
sürümü bulmak şu an pek de mümkün değil. Elbette hala kullananlar olabilir, ama sayıları hızla azalıyor.

Samsung, HTC, Motorola, Sony, OnePlus ve diğerleri gibi çoğu Android cihaz üreticisi, genellikle işletim sisteminin üzerinde bir ara yüze sahiptir. Bir kaplama veya UI yerleşimi, seçtiğiniz telefon yapımcısına özgü bir deneyim sunmak için telefonunuza, farklı simgelere ve diğer ince ayarlara ekstra özellikler ekleyen özel bir tasarımdır. En popüler kaplamalar Samsung One UI, HTC Sense ve LG UI’dir. Herhangi bir önemli özelleştirmeye sahip olmayan bir telefon genel olarak “hisse senedi Android” olarak adlandırılır.

Android Kurulumu Nasıl Yapılır?

Başlamadan önce, şunu not etmek gerek, cihazınızla aşağıda gösterilenler arasında birkaç fark olabilir, ancak seçenekler ve ayarlar aynıdır ve takip edilmesi kolay olmalıdır.

1. Adım Cihazı Başlatma

Başlangıçtan itibaren, Android cihazınızı ayarlamak için yapmanız gereken birkaç adım var. Cihazı ilk defa açtığınızda, bir dil seçmeniz gereken bir karşılama ekranı ile karşılaşacaksınız. Seçiminizi yapmak için yukarı veya aşağı kaydırın ve sonra ok / oynat düğmesine dokunarak bir sonraki adıma geçin.

2. Adım Android Kurulumu

Daha önce cihazınızı hiç kullanmadıysanız, bir sonraki ekran sizden bir SIM kart yerleştirmenizi isteyecektir. Elizinde SIM kart yoksa endişelenmeyin, bu adımı atlayabilir ve kuruluma devam edebilirsiniz. Daha sonra cihaza bir SIM kart ekleyebilirsiniz. Daha sonra, bir Wi-Fi ağı seçme seçeneği sunulur. Bir Wi-Fi ağı kapsama alanındaysanız, kurulum sihirbazı Google bilgilerinizi cihazla senkronize edebilir, bu işlem biraz zaman alır ve daha da önemlisi veri gerektirir. Bir Wi-Fi şebekesinde değilseniz, bir kez daha bu adımı atlayabilir ve cihazınızı daha sonra senkronize edebilirsiniz. Birine bağlanabiliyorsanız, kullanılabilir ağlar listesinde görünen isme dokunarak bunu yapın ve şifreyi girin.

3. Adım Kurulum Tamamlama

Bir sonraki ekranda, mevcut bir Google hesabınız olup olmadığı sorulacak. Gmail kullanıyorsanız cevabın evet olduğunu unutmayın. Hesabınız yoksa, kaydolmanız faydalı olacaktır. Bir Google hesabına sahip olmak Android deneyiminizi daha kolay hale getirecektir. Akıllı telefonunuzda veya tabletinizde bir Google hesabı ayarlanmış olması, her seferinde oturum açmanıza gerek kalmadan Gmail, Google Play Store, Takvim ve daha fazlası dahil olmak üzere tüm Google uygulamalarına kolayca erişmenizi sağlar. Bilgisayarınızda veya doğrudan telefondan bir Google hesabına kaydolabilirsiniz.

Hazır bir Google hesabınız varsa, “evet” e dokunun ve ardından e-posta adresinizi ve şifrenizi girmeniz istenir. Ardından, varsayılan olarak tümü seçili olan bazı önemli Google servislerini kurabileceksiniz. Birincisi, indirmeler ve kişiler dahil olmak üzere tüm bilgilerinizi yedeklemenizi sağlayan “Yedekle ve Geri Yükle”dir. Bu durumda ikincil veya gelecekteki bir Android cihazda bu bilgileri kolayca geri yüklemenizi sağlar. Yedeklenen tüm bilgiler önceki adımda girdiğiniz Google hesabı ile ilişkilidir.

İkinci ve üçüncü seçenekler bulunduğunuz yere göre. Hangi seçenekleri seçmek istediğiniz tamamen size bağlıdır. Konum servisleri önemli olabilir, çünkü bazı uygulamalar bu bilgilerin sarı sayfalar ve Google Haritalar gibi düzgün çalışmasını gerektirebilir. Fikrinizi değiştirirseniz, bu seçeneklere Ayarlar menüsünden daha sonra erişebilirsiniz. Son olarak, Google Play’den haberler ve teklifler hakkında e-posta almak isteyip istemediğiniz sorulacak. Şimdi bir cihaz adı ekleyebilir ve kişiselleştirebilirsiniz. Bir Google hesabı eklediyseniz, adınız ve soyadınız önceden kaydedilmiş olmalıdır. Artık Anroid kullanıma hazır!

Bir önceki yazımıza https://smartpro.com.tr/oyun-yapma-programi/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.