Ağ teknolojileri

Temel yönlendirici ve modem bilgisine sahip misiniz? Ağ oluşturma alanında daha fazla derinleşmek ister misiniz, ancak daha fazla teknik beceri öğrenmeniz mi gerekiyor? Büyüyen ağ teknolojileri alanı işletmelere ve kurumlara bilgi sistemleri aracılığıyla dijital olarak veri aktarımı için büyük imkanlar sunuyor. 

Ağ Teknolojileri Konusunda Genel Görünüm

Ağ teknolojileri, öncelikle işletmeler ve eğitim kurumları tarafından kullanılan büyük ve küçük bilgi sistemleri arasında veri alışverişine olanak sağlar. Ağ mühendisleri veya uzmanları olarak da bilinen Ağ teknisyenleri, ses, görsel ve veri dosyaları dahil olmak üzere dijital bilgilerin iletilmesinde kullanılan teknolojinin yapılandırılmasından, kurulmasından ve sorun gidermesinden sorumludur. Ağ aracılığıyla, son kullanıcılar, kuruluşun gereksinimlerine bağlı olarak, Internet veya Intranet bağlantıları üzerinden bilgi paylaşarak e-posta veya diğer çeşitli kanallar aracılığıyla dosya, mesaj ve diğer verileri iletebilir.

Bir ağın geliştirilmesi, bir kuruluşun idari ve bilgi gereksinimlerini değerlendirmeyi ve donanım, kurulum, eğitim, güvenlik ve hesap yönetimi maliyetlerini değerlendirmeyi içerir. Bir ağ dağıtıldığında, ağ teknisyenleri genellikle ağın çalışır durumda kalmasını ve gerektiğinde güncellenmesini sağlamaktan sorumludur. Genellikle şirket çalışanlarına ortaya çıkabilecek her türlü sorun için teknik destek sağlarlar.

Ağ Teknolojileri Çeşitleri

Bir ağ, kaynakları (yazıcılar ve CD’ler gibi) paylaşmak, dosya alışverişi yapmak veya elektronik iletişime izin vermek için bağlı iki veya daha fazla bilgisayardan oluşur. Ağdaki bilgisayarlar kablolar, telefon hatları, radyo dalgaları, uydular veya kızılötesi ışık ışınları ile bağlanabilir.

3G Ağ Teknolojileri

Üçüncü nesil kısa biçim olan 3G, üçüncü nesil UMTS’dir (evrensel mobil telekomünikasyon teknolojisi). HSPA veya HSPA + olarak da bilinir, çok çeşitli uygulamalara güç vermek için uygun bağlantı hızları ve bant genişliği sunar.

4G Ağ Teknolojileri

Dördüncü nesil mobil teknolojidir ve mobil ağlara daha yüksek hız ve bant genişliği sağlar. “LTE” (Uzun Süreli Evrim) olarak da bilinen 4G, hücresel ağın gerçek potansiyelini ortaya koyuyor ve daha önce 3G’de bulunmayan yeni uygulamaları mümkün kılıyor.

5G Ağ Teknolojileri

Henüz mevcut olmayan ancak günümüzde geliştirme ve testlerden geçirilen beşinci nesil mobil teknolojidir. 5G, Nesnelerin İnterneti gibi teknolojilerin genişleyen ağ taleplerini karşılamak için daha önce herhangi bir ağdan daha yüksek kapasite sunacak, daha hızlı, daha verimli ve daha uygun maliyetli olacaktır.

AAA

Kimlik doğrulama, yetkilendirme ve muhasebe (AAA), bilgisayar kaynaklarına erişimi akıllıca kontrol etmek, kullanımı denetlemek, politikaları uygulamak ve fatura hizmetleri için gereken bilgileri sağlamak için bir çerçevedir.

AP Ağ Teknolojileri

Bir erişim noktası veya AP, kablosuz bir yerel alan ağında veri ileten ve alan, kullanıcıları ağ içinde bağlayan ve ayrıca kablosuz ve kablolu ağ arasındaki bağlantı noktası olarak hizmet veren bir istasyondur.

Bluetooth

Düşük Enerji BLE ve Bluetooth Smart olarak da bilinen Bluetooth Low Energy, sağlık, fenerler ve güvenlik gibi endüstrilerin yanı sıra fitness ve ev eğlencesi gibi tüketici endüstrilerindeki belirli uygulamalar için tasarlanmış bir kablosuz ağ teknolojileridir. Oldukça daha az güç harcadığı ve daha az pahalı olduğu için Bluetooth ile farklılık gösterir, buna karşın benzer bir bağlantı aralığını korur.

DSL

Dijital Abone Hattı, dijital verileri telefon hatları üzerinden ileterek internet erişimi sağlamak için kullanılan bir teknoloji ailesidir.

EDGE (Küresel Evrim İçin Geliştirilmiş Veriler)

GPRS veya EGPRS olarak da bilinir. GSM şebekelerinin üstünde kullanılan bir veri sistemidir.

Ethernet

Verilerin kablo bağlantıları yoluyla aktarıldığı yerel alan ağı için kullanılan en yaygın bağlantı türüdür.

IP adresi

İletişim için İnternet Protokolünü kullanan bir bilgisayar ağına katılan her cihaza atanan sayısal bir etikettir. Aygıtı ve konumunu tanımlamak ve trafiğe nasıl erişileceğini göstermekle sorumludur.

LAN

Ev veya iş yeri gibi nispeten küçük bir alanı kapsayan bir bilgisayar ağını ifade eder.

Ağ Teknolojileri Alanında Kariyer

Genellikle, en azından bir ağ teknolojileri konusunda bir ön lisans derecesine veya bir ağ teknisyeni olarak giriş seviyesi istihdam için yeterli bir alanda eğitime sahip olmalısınız. Ağ teknolojileri, bilgisayar sistemleri veya ilgili bir alanda lisans derecesi, ağ teknolojileri ile ilgilenen kişiler için önerilir. Ayrıca, Microsoft ve Cisco dahil birçok teknoloji şirketi, çeşitli endüstri birlikleri ve okullar, bir ağ teknisyeni olarak giriş düzeyinde iş bulma konusunda gerekli becerileri sağlayan profesyonel sertifikalar sunar.

En son teknolojiyle güncel kalmak için network uzmanlığı eğitimi gereklidir. Bu eğitime genellikle atölye çalışmaları ve kurslar verilir. Bir ağ teknisyeni olarak, UNIX, Windows, Cisco ve Novell dahil olmak üzere çeşitli işletim sistemlerini kullanma deneyiminiz de olabilir. Farklı ağ modelleri, protokol, medya ve donanım türlerinin anlaşılması da gereklidir. Buna İnternet sistemleri, yerel alan ağları (LAN) ve geniş alan ağları (WAN) dahildir.

Bir önceki yazımıza https://smartpro.com.tr/bilgisayarli-muhasebe-programlari/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.