grafik-tasarim-1

Günümüzde kendi işini kurmak isteyen kişiler bir şekilde araştırma yapıyor. Bu araştırmalarında birçok şeyi öğrenmelerine ihtiyaç olduğunu fark ediyor. Sadece iş kurmak isteyen değil, öğrenci veya tamamen kişisel uğraşından ötürü afiş tasarlamak isteyenler için bazı programlar mevcut. Bu tür programların birçoğu paralı olup ücretsiz olarak da kişilerin kullanımına açık olanlar da mevcut. Biz de bu yazımızda sizler için afiş tasarım programlarını inceledik. Profesyonel bir elden veya şirketten çıkmış gibi sonuçlar elde edebileceğiniz programları inceledik ve derledik. İşte bu programlarla ilgili detaylar…

grafik-tasarim-2

Afiş Tasarımı için 8 Program Önerisi

Teknolojinin geldiği noktada artık cebimizdeki telefonlarla hem tasarım yapabiliyoruz, hem film çekebiliyoruz hem de bu filmi düzenleyebiliyoruz. Peki bu filminizi, videonuzu ve diğer sanat eserlerinizi dış dünyaya aktarmak için afişe ihtiyaç duyacaksınız. Bu afişi hazırlamak için bir profesyonele yüzlerce lira vermek zorunda kalabilirsiniz. İşte tam olarak da bu yüzden sizlere kendi kendinize kullanıp öğrenebileceğiniz profesyonel birinin elinden çıkmış gibi görünen tasarım yapma programları derledik. Bu programları kullanarak birine para ödemeden üst kalite afişler oluşturabilir, kendi filminiz olmasa bile sevdiğiniz bir film için hayran görselleri oluşturabilirsiniz. Gelin bu programlara biraz daha yakından bakalım.

grafik-tasarim-3

  • GIMP
  • Canva
  • PosterMyWall
  • Inkscape
  • Lucidpress
  • Posterini
  • Adobe programları
  • Microsoft Word

GIMP

Tüm afiş taslaklarıyla uyumlu olan bu programı tamamen ücretsiz kullanabilirsiniz. Kullanmasını bilenler için en az Adobe Photoshop kadar etkilidir. Üstelik bu programda, türlü eklentilerle hangi alanlarda çalışacağınızı seçebilirsiniz. Daha da iyisi, internette bulabileceğiniz ücretsiz afiş taslaklarını GIMP üzerinden açarak ve dilediğiniz gibi özelleştirerek benzersiz afiş tasarımlarına imza atabilirsiniz. Ekleyebileceğiniz ikon ve vektörlerle de afiş tasarlamak olmadığı kadar kolaylaşıyor.

Canva

Canva bir afiş tasarlama programı değil, online olarak tasarım yapabileceğiniz bir internet sitesi. Ücretli versiyonu da bulunan Canva’da ücretsiz olarak 250 binden fazla ücretsiz şablona, onlarca farklı tasarım türüne, yüzbinlerce farklı grafik ve görsele, ekip çalışması imkanına ve 5 GB depolama alanına ulaşabilirsiniz. Ücretli versiyonda sunulan bu özelliklerin sayısı ve türü artıyor ancak standart bir kullanıcı için ücretsiz versiyondaki özellikler yeter de artar bile.

PosterMyWall

PosterMyWall da Canva gibi online olarak tasarım yapmak için kullanabileceğiniz bir web sitesidir. Ücretsiz bir şekilde siteye kayıt olduktan sonra başta afiş tasarımınızı yapabilirsiniz. Bununla beraber farklı türde dizaynlara erişim sağlayabilir ve kendi dizaynlarınızı üretebilirsiniz. Bu websitesine ait geniş görsel veritabanı sayesinde aklınıza gelmeyen görsellere de erişim sağlayabilirsiniz. Tek problem görsellere filigran eklenmesi. Bu filigran sizi rahatsız ediyorsa ücretli versiyona geçebilirsiniz.

Inkscape

Inkscape’i tamamen ücretsiz kullanabilirsiniz. Hem de kendi kategorisindeki en güçlü performansı sunan programlardan olan Inkscape’te afiş ve poster dizayn edebilirsiniz. Afiş ve posterin yanı sıra internet sitesi arayüzü de tasarlayabilirsiniz. Onlarca farklı filtre, vektör ve ikon sunan Inkscape’in nesne manipülasyonu özelliğini kullanarak katman katman çalışabilirsiniz. Bu sayede ortaya gerçekten profesyonel bir tasarım çıkarabilirsiniz.

Lucidpress

Lucidpress’in hem ücretli hem ücretsiz versiyonları bulunmakta. İki sürüm arasında birtakım farklar bulunuyor fakat genel olarak bu farklar özellikler bazında kalıyor. Lucidpress’in tasarım kütüphanesine başvurduğunuzda onlarca tasarım taslağına erişebiliyorsunuz ve afişlerinizde, dizaynlarınızda bunları kullanabiliyorsunuz. Üstelik ücretsiz versiyonda bile filigran eklenmediği için afiş tasarlamak çok kolaylaşıyor ve gerçekten de işe yarar tasarımlar elde edebiliyorsunuz.

grafik-tasarim-4

Posterini

Posterini de online olarak tasarım yapabileceğiniz bir web sitesidir. Ancak diğerlerinden farklı olarak pek fazla esneklik sunmayan Posterini, fazla bir özgür alan da sunmuyor. Bunun yerine kullanıcılarına farklı afiş taslakları ve buna bağlı özelleştirmeler sunuyor. Posterini ücretsiz sürümünde tüm özellikleri kullanamıyorsunuz ancak afiş tasarımında bir tecrübeniz yoksa buradaki taslaklar üzerinden kendinizi geliştirebilir ve el alışkanlığı edinmek için birkaç dizayn yapabilirsiniz.

Adobe Programları

Tasarımın t’si ile ilgilenen herkes Adobe’yi duymuştur. Bu yüzden tasarım dünyasını domine eden uygulamalarıyla ve programlarıyla Adobe, afiş tasarlamada da önemli bir yere sahiptir. Afiş tasarlamakta Adobe’nin eline kolay kolay kimse su dökemez. Photoshop, Illustrator, Bridge, InDesign gibi dizayn programların öğrenimi zordur, fakat en iyi sonuçları verir.Hem profesyonel hem de amatör olarak bile Adobe kullanabilirsiniz. Ancak ücretli sürümleri önerilir.

Microsoft Word

Yıllardır herkes tarafından bilinen ve kullanılan meşhur Microsoft Word üzerinden de harika afiş tasarımları yapabilirsiniz. Listedeki diğer programlar ve web siteleri gibi kullanışlı özellikler sunmuyor. Fakat Word’de de biraz kurcaladığınızda görsel ekleyebiliyor, bu görsel üzerine kolaylıkla bazı fontları yazabiliyorsunuz. Office 365’e sahip olmasanız bile online olarak Word kullanabilir ve bu özelliklerden faydalanabilirsiniz.

Bu yazımızda sizler için afiş tasarlamak isteyenler için kullanabilecekleri programları ve web sitelerini araştırdık ve derledik. Çektiğiniz filmlere veya hoşunuza giden filmlere profesyonel bir grafik tasarımcısı kalitesinde afişler hazırlayabilirsiniz. Bu tasarımların kimisi için para ödemeniz gerekebilir ama listemizdeki programlar ve sitelerin çoğu ücretsizdir.