adobe illustrator nedir

Adobe Illustratör, Adobe firması tarafından geliştirilen ve geliştirilmekte olan grafik düzenleyicisidir. Yani bir grafik programıdır fakat birden çok alanda fazlasıyla tercih edilen bir grafik düzenleyicisidir. Genel anlamda programın arayüzü ve kullanımı bazı adobe programları ile hemen hemen aynıdır. Adobe firmasındaki grafik programlarının değerlilerinden bir tanesidir.

Adobe Illustratör Nedir?

Teknolojik ortam çözümleri konusunda iyi bir yazılım firması olan Adobe’un geliştirdiği grafik tasarım programı Adobe Illustratör, vektörel tabana dayalı bir programdır. Illustratör’un bu kadar yaygın kullanılmasının en büyük nedenlerinden biri içeriğin en başından beri bahsettiğimiz ”vektörel’’ olma özelliğidir. Buna örnek gösterirsek; bütünüyle vektörlere bağlı kalarak tasarımların yapıldığı Illustratör’de; her ne kadar çok ve her ne kadar büyük boyutlarda işler yapılırsa yapılsın, görüntülerde herhangi bir sapma ve bozulma olmaz.  Adobe Illustratör’de oluşturulan vektörel olan grafikleri çözünürlükten sınırsız ve bağımsız olma özelliği taşır. Anlayacağınız üzere grafik tasarım tabanlı tasarım programlarının aksine herhangi bir kalite sorunu yaşamadan binlerce kez yeniden boyutlandırılabilir.

Adobe Illustratör Programı İle Neler Yapılabilir?

Gerçek ve ciddi resimler kullanmadan vektörler ile oluşturulan herhangi bir tasarımda Grafik tasarım programını gayet rahat kullanabilirsiniz. Illustratör’un barındırdığı fazla yönlü çizimler araçlar ile kendine has vektörel çizimler oluşturulabilir, illüstrasyonlar oluşturabilirsiniz. Bu grafik tasarım programında yapılan çalışmaların ölçeklendirilmesi çok rahat bir şekilde yapılırken görüntüde değişme ve kalitenin düşmesinin önüne geçilir. Grafik tasarım programında oluşturulan şirket logosu ufak bir kartvizit üzerinde kullanılırken aynı zamanda çok fazla boyutlarda bir billboard afişine de aynı şekilde basıla bilmektedir. Ve bu şekilde oluşan tasarımlar üstündeki küçük ayrıntılara kadar en ufak bir detay net bir şekilde görüntülenebilir ve gözden kaçırılmamış olur. Bu grafik tasarım programını uzmanlar genellikle diğer projelerinde kullanacakları logoları oluşturmaktadır. Ayrıca çeşitli grafikleri yeniden tasarlamak ve profesyonel simgeler yapmak için kullanıyor. Tüm bunların dışında da Grafik tasarım programını kullanarak değişik ürünler oluşturabilmek, hatta haritalar çizebilmek mümkün.

Bu grafik tasarım programında Adobe’un farklı ürünlerinde kullandığı koyu renkli tasarım yapısına sahiptir. Gelişen ve kendinize göre özelleştirilen tasarımlarıyla ön plana çıkan yazılımda bütün kullanılabilir düğmeler kullanan kişilerin kolaylıkla görülebilen ve ulaşılabilen bölümler içerisinde yer almaktadır. Gayet iyi grafik tasarımları için hazırlanan bu programın sadece uzmanlar değil aynı şekilde giriş seviyesindeki kullanıcılar ve daha yeni başlamışların da kullanabileceği şekillerde tasarlanmıştır.

Adobe Illustratör Neden Kullanılır?

Bu program aynı zamanda Windows’un yanı sıra Mac işletim sistemlerinde de çalışabilmesi özelliği ile diğer rakiplerinden bir adım öne geçmektedir. Diğer tasarım programların bazı sürümlerinin Mac işletim sisteminde çalışmaması sebebiyle bu program, uzman kişiler tarafından uygun görülen bu tasarım programı unvanına sahip olmuştur. En temelde tasarım yazılımlarının birçoğu birbirine benzer şekilde çalışsalar da  Adobe Illustratör, sunabildiği bazı güzel imkanlar ile diğer firmaların önüne geçebilir..

Kısaca açıklamak gerekirse, piksel tabanlı yazılım programlarında oluşturulan simge tasarımı ileride tekrardan boyutlandırılmak istendiğinde, görüntü kalitesinde bazı değişmeler meydana gelebilir. Bu program ile vektörel olarak çizilen tasarımlar ise istenilen taktirde yeniden boyutlandırılabilir veya değiştirilebilir. Bu da bu grafik tasarım programının kurumsal şirketler tarafından sürekli tercih edilmesinin en büyük nedenidir. Kurumsal kimlik oluşumu veya gelişmelerinden tasarımlara el atıp bozulmalara yol açmadan yeniden üretip kullanabilme imkanı, şu günün şartlarında çok kolay bir şekilde tercih sebebi olabilecek bir özelliktir.

Adobe Illustratör ve Photoshop Arasında Bulunan Fark

Yani görünürde her iki programında görevleri benzer olsa da birisi piksel tabanlı (Photoshop), diğeri ise vektör tabanlı (Illustrator) tasarım programlarıdır. Buna örnek verecek olursak, her iki grafik tasarım programı da logo gibi şeyler yapmak mümkün olsa da bu tarz çalışmaların genelde vektörel olması uygun görülür. Hazırlanan şekil ileride yeniden değiştirilecek ve düzenlenecekse, boyutu değiştirilecekse, şekillendirilecekse piksel tabanlı olması bozulmasına yol açar. Vektörel olarak çizilmiş olan grafikler ise tekrar değiştirilebilir aynı zamanda boyutlandırılabilir. Bu yüzden de firmalar genellikle bu tarz simgeleri uygun görür. Yine de bundan “Illustratör kesinlikle daha iyi bir tasarım programıdır” sonucunu çıkarmamak gerekir, aksi taktirde Photoshop’un da daha iyi olduğu noktalar mevcuttur.

Adobe Illustratör’ü öğrenmek için Grafik Tasarım Eğitimi programına katılabilirsiniz. Bir önceki yazımıza https://smartpro.com.tr/github-nedir/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.