masako-wakamiya-en-yasli-yazilimci
masako-wakamiya-en-yasli-yazilimci

Masako Wakamiya, akıllı telefonları yaşlıların kolaylıkla kullanabilmelerini sağlayabilmek için çalışan öncülerden biri de ayrıca… Wakamiya, 1990 yıllarında banka memurluğundan emekli olduğu dönemde bilgisayarlar ilgisini çekmeye başlamış. Şimdi ise teknoloji konusunda kendisini sürekli güncel tutmak adına araştırma yapmak zorunda olduğunu da ifade ediyor;

“Yaşlandıkça birçok şeyi kaybediyor insan; eşinizi, işinizi, saçlarınızı ve görüşünüzü… Eksiler gerçekten saymakla bitmez. Ama yeni bir şey öğrendiğiniz zaman, ister piyano çalmak ister programlama öğrenmek olsun, bu çok motive edici oluyor.”

82 yaşındaki Masako Wakamiya, yazılım geliştiricilere, yaşlılara yönelik uygulamalar üretme çağrısı yaptığını, yanıt alamaması üzerine ipleri kendi eline aldığını anlatıyor.

Geliştirdiği oyun öylesine ilgi gördü ki, Wakamiya Apple’ın her yıl düzenlediği Dünya Uygulama Geliştiricileri Konferansı’na davet aldı.

Yazılımcı olmak için hala geç kalmadınız! 

Aşağıdaki formu doldurun, eğitim danışmanlarımız tüm sorularınızın yanıtları ve ücretsiz kariyer koçluğu için sizinle en kısa sürede irtibata geçsinler.

Bilgileriniz KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI KANUNU ile korunmaktadır.

42 bin kez indirilen oyun, Japonya’nın geleneksel bebek festivalinden esinlendi.

Hinadan (bebek merdiveni) isimli oyunda, imparator, ailesi ve konukları çeşitli kıyafetler içerisinde yer alıyor. Kullanıcılar bu kişileri ve kıyafetleri doğru pozisyonlara koymaya çalışıyor.

“Gümüş sörfçüler” olarak tanımlanan yaşlı internet kullanıcılarının ekonomik potansiyeli yeni yeni keşfedilmeye başlanmış durumda.

Wakamiya ise teknoloji devlerine yabancı değil. Apple’ın CEO’su Tim Cook’la buluşmasını ise “Bana yaşlı insanların uygulamayı kullanabilmesini sağlamak için neye yoğunlaştığımı sordu. Ben de ona; ‘Yaşlıların gözlerinin, işitmelerinin ve parmaklarının iyi çalışmamasına dikkat ederek bu uygulamayı hazırladım” şeklinde hatırlıyor.

Japonya nüfusunun çeyreğinden fazlası 65 yaşın üzerinde ve 2055 yılına kadar bu oranın yüzde 40 artması bekleniyor.

Net framework

Bir önceki yazımıza https://smartpro.com.tr/bilisim-sektorunde-maaslar/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.