2013 ve 2016 yılları arasında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı görevini yürüten ve 24 Mayıs 2016 tarihinden beri de 65. Türkiye Hükûmeti’nde Milli Savunma Bakanlığı görevini sürdüren Işık, acil olarak nitelikli Bilişim Uzmanına ihtiyaç olduğunu belirtti.

Kariyerinize yön vermeye hazır mısınız? Unutmayın, geleceğin en gözde mesleğine sahip olmak Microsoft Yetkili Eğitim ve Sınav Merkezi Smartpro Bilgisayar Akademisi ile çok kolay!

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefon (gerekli)

Adres (gerekli)

Hangi eğitim ile ilgileniyorsunuz

Mesajınız

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak görevini yürüttüğü dönemde Fikri Işık, Bloomberg HT televizyonunda soruları yanıtlarken üniversite mezunu olup işsiz olan ama bilişim sektörüne de yatkın olan gençlere müjde vermeyi de ihmal etmedi.

Türkiye’nin şu anda 70 bin bilişim uzmanına ihtiyacı olduğunu ancak bu sayının 2023 yılına kadar 300 binin üzerine çıkacağını aktaran Işık, şunları kaydetti:

“İşte bu ihtiyacı kodlama dersleri vererek eğiteceğimiz öğrencilerin yetiştirilmesiyle karşılayacağız.  Eylül ayında Kocaeli’de üniversite mezunu olup, işi olmayan ama bilişime yatkın gençlerin uluslararası sertifika programını başlatacağız. Sadece diploma yeterli değil. Artık nitelikli 70 bin bilişim uzmanına acilen ihtiyacımız var. İlk etapta yüzlerle başlayacağız, sonra sayıyı binlere çıkaracağız.”

“KODLAMA DERSİ LİSELERDE ZORUNLU OLMASI LAZIM”

smartpro-bilgisayar-akademisibize-ulasin

Daha önce dile getirdiği kodlama dersiyle ilgili de açıklamalarda bulunan Işık, söz konusu dersin sadece bilgisayarı iyi kullanmak için değil, bireyin sistematik düşünceyi kazanması için de önemli olduğunu vurguladı.

Bakan Fikri Işık, problem çözmenin, insanların hayatının her alanında ihtiyaç duyduğu bir yetenek olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Bu problem sadece matematik ya da fizikte değil, sosyal problem de olabilir. Arzumuz, kodlama derslerinin liselerde zorunlu olmasıdır. Çocuk bilgisayarda sadece oyun oynamasın aynı zamanda oyunu yazsın, modifikasyon yapsın, karakter eklesin, interaktif şekilde eğlenirken öğrensin istiyoruz. Bunu başarmamız lazım. Yazılımın girmediği hiçbir alan kalmadı. İnsanın ilkokuldan yatkın olması lazım. Bilişim okuryazarlığından başlayıp zamanı tüketen değil, iyi değerlendiren, kendini geliştiren bireyler yetişmesi için ilkokulda da olması arzumuz ama liselerde zaruret. Gerekli adımları zamanında atmazsak bu treni kaçırabiliriz.”

Kaynak: AA

Bir önceki yazımıza https://smartpro.com.tr/internet-kullaniminda-mobil-masaustunu-ilk-kez-gecti/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.