5 Adımda SQL Nedir Ve Nasıl Çalışır

Bu listemizde SQL’in ne olduğunu ve nasıl çalıştığını anlattıktan sonra sistemlerin genel hatlarından bahsederek verilen SQL kursları hakkında bilgi pek çok bilgiyi bulabileceksiniz.

5 Adımda SQL Nedir Ve Nasıl Çalışır

1. SQL Nedir?

sql nedir

SQL, bilgisayar başında sıklıkla olanlar için vazgeçilmez bir sistemdir. Bilgisayar başında bulunup çokça veri ile ilgilenmeniz gerekmektedir. Bu yazı da bir veri içerisinden sizlere sunulmuştur. Bu yazının içeriğindeki veriler, veri tabanı içerisinden sizlere sunulmuştur. SQL, belli kriterler içerisinde verileri size sunma ve sorgulama demektir. Bir nevi sorgulama dili denilmektedir. Sorgulama sırasında veriler üzerinde işlemler yapmamızı sağlamaktadır. Açılımı “Structured Query Language” olan ve Türkçesi “Yapılandırılmış Sorgu Dili” olan SQL, İngilizce isminin baş harflerinden oluşmaktadır.

2. SQL Nasıl Çalışır?

sql nasıl çalışır

Veriler üzerinden hızlı bir işlem yapılmasını sağlayan SQL sayesinde büyük veriler üzerinde rahatlıkla sorgulama ve sunum işlemleri yapılabilmektedir.

Büyük verilere sahip uygulamalar ve bilgisayar programları SQL sistemini kullanarak rahatlıkla veri tabanı yönetimi yapılabilmektedir.

Veri tabanı yönetiminde dikkat edilecek kısım ise dağınık verilerin düzenlenmesidir. Büyük bir veri üzerinde çalışılıyorsa kategorize etmek ve dağınıklıkları düzenlemek, sorgulamalar ve veri arama sırasında rahatlıkla işinize yaramaktadır. Hafızada dağınık olarak depolanan bilgiler, kategorize edilip düzenlendiği zaman, depolama alanı açısından ve düzen açısından rahatlık sağlanmış olur. Depolama alanı işgal edilmez ve alandan tasarruf edilir. Örneğin öğrenci bilgi sistemleri, pek çok öğrencinin notlarını, derslerini, kişisel bilgilerini ve eski pek çok dersi ile birlikte geçmiş senelerinin notlarını görülebilmektedir. Bu şekilde bir sorgulama yapıldığında ve öğrenci bilgi sistemine girmek isteyen bir öğrenci, SQL sistemi tarafından verilerin sorgulanmasını ekranında görmüş olur.

3. SQL Sistemleri Nasıldır?

sql sistemleri nasıldır

Büyük bir veriye sahip şirketler, bu verilerini veri merkezleri denen devasa bölümlerde tutmakta ve buralardan yönetmektedir. Pek çok kamu kuruluşu da bu tarz veri merkezleri kurarak devlet denetimi altında işlemektedir. Son yılların popüler uygulaması olan e-devlet hizmeti de bir SQL veri tabanıdır. Bu veri tabanı sayesinde sisteme TC kimlik numaranız ile kayıt olduğunuzla sizinle ilgili devlet hizmetlerinin kayıtları veri tabanından çekilerek size sunulur. Veri tabanı birbiriyle ilişkisi olan pek çok farklı dosyayı birbiriyle tıpkı bir kütüphane mantığı gibi senkronize etmektedir.

4. SQL Eğitimleri Nedir?

sql eğitimleri nedir

SQL kursu, ülkemizde özellikle son yıllarda ciddi oranda artış göstermiştir. Veri tabanı yazılımlarının da yaygınlaşması nedeniyle bazı eğitimciler ve kurslar SQL eğitimi açarak hizmet vermeye başlamıştır. Bu kurslarının yaygınlaşmasının temel nedeni artık IT sektöründe ve bilişim sektöründe doğan ihtiyaçtır. Bu ihtiyaçların temel sebebi kalifiye elemanın az yetişmesi ve üniversite bulunan bölümlerin yetersizliğidir. Artık büyük şirketler ve kamu kuruluşları kendi verilerini düzenlemek ve veri tabanı oluşturmak için veri tabanı yani SQL uzmanları işe almaktadır. Bu sektörde çalışmanın da ücretleri dolgun olduğundan ve rahat çalışma şartları nedeniyle tercih edilmektedir. Verilen eğitimlerin en iyi yanı da oldukça kapsamlı ve geniş olmasıdır. Bu kurslarda öğretilen bilgilerin büyük bir kısmı genel olarak SQL’in temel mantığından başlayarak daha zor kısımlarına girmesiyle oluşmaktadır.

5. SQL Eğitimi içeriği

sql eğitim içeriği

Genel olarak veri tabanları sistemleri tasarlama, güvenli bir şekilde kurulumunu sağlama, teknik destek sağlama ve yöneticiliğini yapmak eğitimin temel faaliyetleri arasında yer almaktadır. SQL sunucularının ürün özelliklerini ve yan araçlarının kullanımı da öğretilmektedir. Veri tabanının geliştirilmesi, iş zekası analisti, veri analisti ve veri tabanı yöneticiliği gibi alanlarda pek çok istihdam bulunmaktadır. Online pek çok SQL kursu da bulunmaktadır. Bu kurslar daha çok detaya inerek daha fazla SQL eğitimi içeriği sunarak kullanıcıları çekmektedir. İnternet sitesi yapmak isteyenler, özel sektörde iş arayanlar veya kamu kurumlarında SQL uzmanlığı alanında iş arayanlar için SQL eğitimleri oldukça değerlidir.

Bir önceki yazımıza https://smartpro.com.tr/buyuk-programcilarin-10-ortak-ozellikleri/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.