3d studio max nedir ne işe yarar

3D Studio Max Nedir? Ne İşe Yarar?

3ds max olarak bilinen tam açık ismiyle 3D studio max programı Autodesk adında bir şirket tarafından tasarlanıp, geliştirilip kullanıma sunulan bir bilgisayar programıdır. 3D studio max çizim yapmak için kullanılan daha doğru bir deyişle üç boyutlu modellemeler için kullanılan bir modelleme programıdır.

Animasyonlar, modellemeler, 3 boyutlu tasarımlar gibi pek çok amaç için kolayca kullanılan 3d studio max programı gelişen teknolojiye ayak uyduran en iyi buluşlardan birisidir diyebiliriz. Üç boyutlu modeller bu programın ileri düzeyde yeteneklerinden olan grafikleri işleme özelliği ve teknolojisi sayesinde oluşturulan modeller oldukça gerçekçi hatta gerçeğinden pek ayırt edilemeyecek düzeyde modeller üretilebilmektedir.

1. 3D Studio Max en çok nerelerde kullanılır?

Üç boyutlu modelleme teknolojisinin en başında gelen programlar arasında yer alan 3D studio max programı son dönemlerde daha da yaygınlaşmaya başlamıştır. 3D studio max programı pek çok alanda kullanılmaktadır. En çok da üç boyutlu olan hemen her türlü modelin oluşturulmasında, hareketli ileri düzey animasyonlarda da kolaylıkla kullanılabilmektedir.

Türkiye çerçevesinde özellikle reklamcılık alanında en çok tercih edilen programlardan olan 3D studio max programı film efektlerinin hazırlanmasında, animasyon efektlerinde ve animasyonların hazırlanmasında da kullanılan bir programdır. Bu program özellikle film efekti ve animasyon konusunda oldukça profesyonel kullanılan ve ciddi bir fark yaratan programdır. Sinema sektöründe görsel efektlerin oluşturulmasında büyük rol oynayan 3D studio max programı sinema sektörüne büyük katkı sağlamaktadır.

Oldukça geniş bir yelpazeye sahip olan 3D studio max programı film ve animasyon sektörüne ek olarak video oyunlarının büyük kısmında karakterlerin modellenmesinde, oyunun geçtiği çevrenin modellenmesinde sıkça kullanılmaktadır. Bu dönemde en çok reklamcılıkta ve sinema, animasyonda kullanılan 3D studio max programı artık teknolojinin getirdiği bir ihtiyaç haline dönüşmüştür.

2. 3D Studio Max temel aşamaları nelerdir?

  • 3D studio max programı kullanım olarak da kendine benzeyen diğer programlara benzer bir işleyiş ile çalışarak kullanılmaktadır. Birçok temel aşamadan oluşan program materyal kaplama, modelleme, ışıklandırma, animasyon oluşturma, kamera gibi temel adımları takip ederek kullanılmaktadır.
  • Her aşama oldukça ayrıntılı ve detaylı bir süreci temsil ettiği için her aşamada uzman kişilerin görev alması oldukça faydalı olmaktadır. Fakat Türkiye’de modelin her aşaması bir kişi tarafından gerçekleştirilmektedir. Her aşama alanında uzman kişilerle gerçekleştirildiğinde firmaya büyük bir avantaj kazandırmaktadır.
  • Modelin oluşturulması öncelikle en derin detay kısımlarında düzenleme yapılması, modelin kaplamasının belirlenmesi, ışık ve kamera ayarının yapılması aşamalarını takip ederek gerçekleştirilmektedir.

3d max programı ile yaratıcı modeller oluşturulabilmektedir. Aynı zamanda bu modeller animasyonlara entegre edilip programın önemli özelliklerinden olan Character Studio özelliği yardımı ile canlı birinin hareketleri birebir animasyonda da kullanılabilir, taklit edilebilmektedir. Ek olarak kullanıcılar istedikleri şekilde kendi eklentilerini kolayca kullanabilmektedirler ve farklı kullanıcılara da bu eklentilerini verebilirler yani ortak kullanıma açıktır.

3. 3D Studio Max kursları faydaları nelerdir?

SolidWorks programı ve AutoCAD programı gibi çizim programlarına karşılık olarak yani bunların yerine 3D studio max kullanmak da mümkündür.

3D studio max programı ilk indirmede 30 günlük bir periyotta ücretsiz deneme kullanımı hakkını kullanıcıya tanımaktadır. Öğrenci olanlar için de 3 yıla kadar ücretsiz kullanma hakkı vermektedir. Bunların dışında da ücretli bir programdır. Son dönemlerde modelleme, çizim gibi işlemler bilgisayar ortamında pratik ve hızlı biçimde yapılmak istenmeye başlanmıştır. Bu nedenle de 3D studio max programı başta olmak üzere bu gibi programların öğrenilmesi oldukça faydalı olmaktadır.

Bunun için de 3D studio max kurslarına talep gitgide artmaktadır. En iyi 3D studio max kurslarına katılım sağlamakla bu alanda ilerlemek mümkündür. En uygun fiyatlı 3D studio max kursları ile kursların eğitim kalitesi birleştiğinde büyük ölçüde faydalı olmaktadır.

En çok tercih edilen 3D studio max kursları gerek kariyer anlamında gerekse kişisel beceri anlamında her geçen gün daha çok talep görmektedir. Bu programın kullanıldığı sektörlerde yer almak, bu programa ilgi duymak, yaratıcı olmak veya olan yaratıcılığı ortaya çıkarmak istemek gibi birçok kriterde kişiler bu kurslara katılarak istedikleri şekilde uzmanlığa kadar ilerleyebilme şanslarına sahiptirler. 3D studio max kursları bu sebeple de hemen hemen her kitleye kolayca hitap etmektedir diyebiliriz.