Geleceğin trendlerini ve teknolojilerini araştıran araştırma şirketi GelecekHane, 2017 yılında dünyanın geleceğine ve insan yaşamına damga vurabilecek 10 teknoloji trendi olabilecekleri açıkladı. GelecekHane’nin araştırma rapor analizine göre, 2017 senesi için olabilecek en popüler teknoloji trendleri arasında sanal gerçeklik, yapay zeka, nesnelerin interneti, blockchain, beyin dalgaları, insan odaklı olmak, kişisel tıp (genetik tabanlı), hane tipi enerji çözümleri, sosyal robotlar ve giyilebilir teknolojiler olacak.

2017-sanal-gerceklik

2017 yılında dünyanın geleceğine ve insanların yaşamlarında önemli etkiye sahip olacak 10 teknoloji trendi:

Sanal Gerçeklik

Akıllı telefonların 360 derece videoları desteklemesi ve grafik kartlarının da gelişmesi gibi teknolojik gelişmeler sonrasında Sanal Gerçeklik (VR) eğlence, oyun, sinema, mobil uygulama, sosyal medya, simülasyon, alışveriş gibi birçok alanda daha da çok yer alacak.

Yapay Zeka

Çok değil yakın gelecekte basit olan rutin işler yapay zekaya yaptırmak pek çok işletme için mümkün hale gelecek.

Nesnelerin İnterneti

Nesnelerin interneti 2017 yılında önemini daha da arttıracak. Nesnelerin interneti teknolojisinde tüm cihaz ve eşyalar birbirleriyle bağlantılı olurken internete de bağlanacak. Böylece yer ve zamana bağlı olmaksızın nesnelerin birbirleriyle iletişime geçmeleri sağlanmış olacak. Bu da hayatımızı daha da kolaylaştıracak.

İnsan Odaklı Olmak

Mühendislik ve tasarım alanlarında özellikle yeni bir üründe, sistemde ya da hizmet projelerinin başında, odağında insan mevcut. İnsan odaklı olmak, her sistemin insana uyum sağladığı yaklaşımlar olarak belirtilebilir.

Sosyal Robotlar

Sosyal robotlar kendi kendilerini yönetebilen, kendi içerisinde tanımlanan sosyal kurallara ve kendisine atanan görevler dahilinde insan ve diğer otonom sistemlerle iletişim kurabilen, etkileşebilen sistemlerdir. Bu robotlar dışardan gelen ses, görüntü gibi verileri algılayıp, analiz edecek donanım ve yazılımlarla döşenmiştir. Sosyal robotlar gelecekte daha da insansılaşacaktır.

Giyilebilir Teknolojiler

Artık akıllı cihazlarımız olmadan kesinlikle evden çıkamıyoruz, değil mi? Hal böyle olunca da bu akıllı cihazlar giderek küçüldü ve birer aksesuara dönüştü. Bileklere, kola hatta yüze bile uygulanabilen bu buluşla birçok cihaz giyilebilir hale geldi.

Blockchain – Kayıt Zincirleri

Bitcoin sözcüğünü daha önce duymuş olmalısınız diye düşünüyoruz. 2009 senesinde Satoshi Nakamoto imzası ile yayınlanmış bir makalede, dijital bir para biriminin dünya çapında kullanılabileceği iddia ediliyor ve böyle bir sistemin altyapısının nasıl olması gerektiği açıklanıyordu. Başta kulağa pek gerçekçi gelemeyen bu fikir, günümüzde en çok konuşulan teknolojik gelişmeler arasında yer alıyor. Bitcoin her hangi bir merkezi otoritenin düzenlemesi olmadan, 2009 yılından beri diğer para birimleri gibi piyasada işlem görüyor.

Bir önceki yazımıza https://smartpro.com.tr/70-bin-bilisim-uzmanina-ihtiyacimiz-var/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.