siber-güvenlik

2016 yılında “Siber Güvenlik”in hayati bir sorun olduğu tüm dünya tarafından anlaşıldı. Dünyanın süper güçlerini savaşın eşiğine kadar getiren siber saldırıların ardından ülke başkanları “Bu saldırılara mutlaka cevap verilecek” şeklinde açıklamalarda bulundu. Hatta ABD ve Çin başkanları, aylarca süren siber saldırıları karşılıklı durdurmak için bir araya geldiler ve bu kararları yine medyanın önünde resmi olarak açıkladılar.

Dünyanın en güçlü devleti olmak ile övünen ABD, bilgisayar sistemlerini hackerlara karşı koruyamadığından yüz binlerce ordu mensubunun tüm bilgileri düşman devletin eline geçince çok büyük bir panik yaşanmasına sebep oldu.

Bilgisayar ağları alanında en basitinden en karmaşık ağ sistemine kadar gerekli olan, ayrıca birçok bilgisayarın aynı zamanda uyumla ve sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlayıp hem teorik hem de pratik bir şekilde uzmanlık elde etmek istiyorsanız Cisco Network Uzmanlığı (CCNA) tam da size göre bir program!

CCNA eğitiminin ilk başarı basamağı CCNA sertifikasıdır. Sonrasında eğitime devam eden öğrenciler CCNP (Cisco Certified Network Professional) eğitimine katılabilirler.

Nasıl mı? Bu ilk adımı atmak için aşağıdaki formu doldurabilir ya da aşağıdaki diğer eğitimlerimizi inceleyebilirsiniz.

 

Aşağıdaki formu doldurun, eğitim danışmanlarımız tüm sorularınızın yanıtları ve ücretsiz kariyer koçluğu için sizinle en kısa sürede irtibata geçsinler.

Bilgileriniz KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI KANUNU ile korunmaktadır.

 

2017 yılı ise henüz çözülememiş ve ortadan kalkmamış dev siber tehtidlerin gölgesinde başladı. 2016 yılından daha çok büyük krizlere gebe olduğunu da söyleyebiliriz. Şirketler açısından da 2017 yılına bakınca siber riskler arasında en önemlisi fidye yazılımlar olarak gözler önüne seriliyor.

2016 yılı ve öncesinde fidye yazılımlardan canı yanan birçok şirket oldu ve hackerlara milyon dolarları bulan fidyeler ödemek zorunda kaldılar. Küçük ölçekli şirketler kurtulmak için fidye ödemek zorunda kaldıklarında bilgisayarları açılıyordu ancak virüsü tamamen yok etmek imkansızdı. Zaman geçtikten sonra aynı hacker birkaç ay sonra tekrar para isteyebiliyordu.

Fidye konusunda yaşanan en ilginç örneklerden biri de Avusturya’nun kış tatili merkezinde faaliyet gösteren bir otelde yaşandı. 100’e yakın müşterisi olan otelin bir yıl içerisinde üç kez aynı fidyecinin üç kez bilgisayar sistemine girerek otelin odalarını, kapılarını kilitledi. Sonrasında otel sahibi pes ederek otelin tüm elektronik kilitlerini eski usul mekanik kilitlerle değiştirdi.

siber-güvenlik