dijital-donusum

Mastercard ve The Fletcher School tarafından hayata geçirilen Dijital Dönüşüm Endeksi 2017, ülkelerin birbirlerinden öğrenerek bu başlıkta ilerlemeyi hedefliyor. Araştırmaya göre, tüketicilerin dijital güveni ülkenin dijital rekabet gücünü yakından etkiliyor. Raporda, “kabuğunu kıranlar” grubundaki Türkiye’nin yanı sıra Çin, Kenya, Rusya, Hindistan, Malezya, Filipinler, Endonezya, Brezilya, Kolombiya, Şili ve Meksika dijital gelişim konusunda iki gruba göre geride kalmış olsalar bile hızlı ilerleme kaydeden, büyüyen ve yatırımcılar için cazip ülkeler olarak değerlendiriliyor. Güney Afrika, Peru, Mısır, Yunanistan ve Pakistan ise oldukça düşük seviyelerdeki dijital gelişimleri ve büyüme hızları yüzünden bu süreçte geride kalacak ülkeler olarak görülüyor. Rapor, bu ülkelerin özellikle mobil telefonlarla internet kullanımını yaygınlaştırma konusuna odaklanmaları gerektiğini ortaya koyuyor.

Siz de dijital dönüşümün bir parçası olmak istemez misiniz? 

Aşağıdaki formu doldurun, eğitim danışmanlarımız tüm sorularınızın yanıtları ve ücretsiz kariyer koçluğu için sizinle en kısa sürede irtibata geçsinler.

Bilgileriniz KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI KANUNU ile korunmaktadır.

Araştırma, Türkiye’nin de içinde olduğu 60 ülkeyi rekabet gücü ve dijital pazar potansiyeli açısından inceliyor. Ülkeleri internet ve internet altyapısı sağlama, tüketici talebi, yasal yapı ve inovasyona verilen önem başlıklarında 170 gösterge üzerinden değerlendiren raporda, dijitalleşme sıralamasında ilk onda İskandinav ülkelerinin yanında İsviçre, Singapur, Güney Kore, İngiltere, Hong Kong ve Amerika var. Rapor; Singapur, İngiltere, Yeni Zelanda, Birleşik Arap Emirlikleri, Estonya, Hong Kong, Japonya ve İsrail’i “dijital elitler” olarak değerlendiriyor. Ticaret üssü olan bu ülkelerde, ayrıca dijital elitler arasında yer alan diğer ülkelerdeki yüksek dijital gelişim ve büyümenin sebebi olarak ise start-up’ların bolluğu, inovasyona külterel yatkınlık ve devlet desteği gösteriliyor.

Raporda “dijital beceriye sahip olan ülkeler” olarak gruplanan Batı Avrupa Ülkeleri, Norveç, Danimarka, İsveç ve Finlandiya’dan oluşan İskandinav ülkeleri, Avustralya ve Güney Kore ise güçlü büyüme geçmişine sahip, büyümelerinde yavaşlama gözlenen ama inovasyon yatırımlarına devam etmezlerse geride kalabilecek ülkeler olarak gösteriliyor.

Dijitalleşmede üst sıralarda yer alan İngiltere ve Amerika’da halen internet trafiğinin akıllı telefonlardan ziyade masaüstü bilgisayarlarından yürüdüğünü gösteren rapor, Çin’de ise bunun tersi eğilimde olan akıllı telefon kullanımının 2010 yılından sonra katlanarak arttığını ortaya koyuyor. Brezilya, Malezya, Meksika ve Türkiye de akıllı telefon kullanımının hızla yaygınlaştığı ülkelerde öne çıkıyor.

Araştırma, dijital güveni değerlendirmek için önceki yıllardan farklı olarak, bu yıl 60 ülkenin 42’sini genel kanı-tutum ve ortam-deneyim boyutlarında değerlendiriyor. Çin, Singapur ve İskandinav ülkelerinin farklı başlıklarda en yüksek puanı aldığı bu değerlendirmede genel olarak dijital olarak hızlı gelişen ülkelerdeki tüketicilerin günlük dijital işlemlerinde ve çalışmalarında kesintiye uğradıklarında daha toleranslı olduğunu ortaya koyuyor. Yani ülkede sürekli dijital hizmetler gelişiyor ve sıklıkla yeni teknolojiler geliyorsa, kullanıcılar da aksaklıklar konusunda daha sabırlı oluyorlar. Yüksek puanına rağmen Çin, internet yavaşladığı gibi konularda nispeten sabırsız. Türkiye ise tolerans gösteren ülkeler arasında.